RAPID – FARUL 3-2

Rapid a debutat la turneul semifinal U17 cu o victorie, 3-2 (2-1), împotriva Academiei Farului Constanța, într-un meci întrerupt câteva ore, la scorul de 0-1, din cauza ploii.

Meciul era programat pentru ora 9, însă din cauza ploii s-a amânat debutul cu o oră. La ora 10, s-a fluierat startul partidei, marinarii au deschis repede scorul, iar o nouă ploaie torențială a întrerupt din nou meciul, în minutul 11.

La ora 14, după aproape patru ore, meciul a reînceput, de la scorul de 0-1, iar băieții lui Mihai Iosif au întors scorul până la pauză, prin golurile lui Mihai Lupașcu și Alex Bordei. În repriza a doua, Robert Chitacu a majorat diferența, la 3-1, însă constănțenii au marcat ultimul gol al partidei.

Din păcate, golgeterul echipei, Andrei Dumitrescu, s-a accidentat în minutul 20 al partidei.

Mihai Iosif a folosit echipa Velica – L. Dumitrescu, Cazan, Sandu, Lupașcu – Amet (54′ Iova), Bordei, Lixăndrică (62′ Andreianu), Chitacu (76′ Chiru) – A. Dumitrescu (21′ Jianu), A. Nițu (80′ Dop).

O victorie extrem de importantă, ce va conta foarte mult în stabilirea câștigătoarei de grupă, câștigătoare ce va juca finala pe țară.

În celalalt meci al turneului, gazda LPS Iași a învins-o, cu 5-0, pe Breaza.

Mâine, la ora 11:00, Rapid joacă meciul secund, contra campioanei județului Prahova, Viitorul Breaza.