LA PAS / ACADEMIA RAPID – ACS VICTORIA 8-0

Academia Rapid își continuă drumul spre Liga 3, cu un nou succes categoric, în fața echipei ACS Victoria București, scor 8-0.

În ultima partida dinaintea derby-ului cu CSA Steaua, rapidiștii au început cu câteva piese de bază menajate, Ionuț Voicu sau Vasile Maftei luând loc pe banca de rezerve, alături de Daniel Pancu, cel care s-a antrenat intens înaintea partidei.

Giuleștenii au început în forță, Alex Burlacu deschizând scorul după numai opt minute, după care a ieșit la rampă golgeterul și președintele echipei, Daniel Niculae, acesta reușind un hat-trick, în numai 17 minute, doar golul lui Adi Grigore întrerupând seria lui Nico.

Repriza s-a încheiat cu dubla reușită de Marian Vlada, noul tunar al Rapidului ajungând la 14 goluri marcate, în doar 7 meciuri.

La pauză, Constantin Schumacher a făcut nu mai puțin de trei schimbări, iar în minutul 50 a efectuat-o și pe ultima, încercând să dea șansa unui antrenament cât mai multor jucători.

Chiar dacă au mai ratat câteva ocazii bune, rapidiștii au mai punctat o singură dată, prin Andrei Dovleac, unul dintre cei mai activi jucători ai Rapidului, acesta punctând pentru prima dată în tricoul alb-vișiniu.

Rapid a evoluat în formula Ignat – Boian, Iacob, Bratu (50′ Olariu), Lădaru – Burlacu, Duriță (46′ Maftei), Grigore, Goge – Niculae (46′ Dovleac), Vlada (46′ Bărbălău).

De la giuleșteni au lipsit Mitea și Costache, accidentați, Pancu, Voicu și Ciuculescu, menajați, și Mihai Stancu, suspendat.

Academia Rapid rămâne lider, cu două puncte în fața adversarei de sâmbătă, CSA Steaua, cele două urmând să joace pe Arena Națională, începând cu ora 19:45.