DEBUT EXCELENT PENTRU RAPID

Rapid a început noul sezon cu o victorie clară, în prima partidă oficială învingând-o, cu 3-0, pe ACS Viitorul Domnești, în turul întâi al Cupei României.

Pe o ploaie deasă, cum ne-a obișnuit această vară, Rapid a deschis scoru devreme, în minutul 10, atunci când “bombardierul” Marian Vlada a prins un șut excelent, de la marginea careului. (VIDEO)

În minutul 22, Adi Grigore a zdruncinat bara transversală, după o acțiune proprie, iar la cabine s-a intrat cu avantajul minim al Rapidului, chiar dacă giuleștenii au mai avut câteva șanse de gol.

După pauză, Schumi a mutat extrem de inspirat, introducându-i pe Andrei Dovleac și pe Alex Burlacu, cei doi care au realizat golul secund, reușit de Burli, la finalul unei faze în care Dovleac a șutat pe poartă, portarul Vreme a respins în lateral, de unde optarul nostru a înscris.

Mari Vlada a închis tabela, dintr-un penalty obținut tot de el, reușind prima “dublă” a sezonului, iar Rapid s-a calificat în turul secund al Cupei României, unde va întâlni una dintre câștigătoarele celorlalte meciuri ale primului tur, pe data de 15 august.

Giuleștenii vor pleca vineri în cantonamentul din Turcia, unde vor sta până pe 13 august, urmând a disputa patru meciuri amicale, împotriva unor echipe locale.

• Au marcat: Vlada (’10, ’80p), Burlacu (’72) VIDEO REZUMAT
  • RAPID: Ciuculescu – Voicu, Iacob, Maftei (cpt), Lădaru – A. Grigore (66′ Burlacu), Cârstocea, Jorza, Manole (55′ Goge) – Jurj (46′ Dovleac), Vlada.
  • DOMNEȘTI: Vreme – Băniță, Gheorghe, Stan, Dumitrescu – Buliga, Tudor, Cârjan – Fărâmă, Sandu, Cosmin Novac.

3 Responses

1. liviu k.

m-am bucurat ca toti rapidistii de prima victorie oficiala din acest sezon.
    sa numesti , insa , acest debut , ca exelent , este o mare exagerare.
    rezultatul ascunde un joc destul de cenusiu, in fata unei echipe , de fapt , de liga 4-a (a ramas in l3 doar gratii abandonului economic al altor echipe)
    se simte lipsa unui cap limpede la mijloc , in faza de atac
    nu ne putem plinge la nesfirsit de problema “nico”, dar deocamdata se cauta un inlocuitor.
    speram ca el va fi gasit
    dupa cum , speram ca jocul se va imbunatati mult , odata cu acumularea de antrenamente si jocuri suplimentare

1. liviu k.

de abia s-au omologat rezultatele meciurilor de baraj , si inca mai sint vreo 3 baraje
      aflate in diverse stadii la comisii (slava domnului , noi nu sintem acolo)
      conform saitului frf , in vederea promovarii in liga 3-a , au existat 7 regiuni , din fiecare promovind 3 echipe
      o scurta privire asupra listei promovatilor din fiecare regiune ne putem face o oarecare parere cam in ce serie vom fi (dpdv geografic)