DEBUT CU REMIZĂ PENTRU ACADEMIA RAPID

Academia Rapid a început meciurile de pregătire din Antalya cu o remiză în fața bulgarilor de la Sokol Markovo, 1-1.

După numai cinci minute de joc, rapidiștii au obținut un penalty, ratat însă de Daniel Pancu, iar în minutul 33, pe fondul dominării noastre, bulgarii au deschis scorul prin Ivan Karamanov, scăpat singur cu portarul Ignat.

Din acest moment a început un forcing al Rapidului, însă Sokol a rezistat până în minutul 75, atunci când Ionuț Voicu a înscris superb, cu un șut perfect din afara careului.

Chiar dacă rapidiștii au atacat în valuri pe final, bulgarii au reușit să obțină un egal prețios pentru ei, dovadă fiind bucuria de final și tragerile repetate de timp.

Constantin Schumacher a folosit echipa: Ignat (62 Petrișor) – Voicu, Iacob, Maftei (62 Boian), Lădaru (76 Bordei) – Dovleac (46 Olariu), Duriță (66 Bărbălău), Pancu (46 Stancu), Goge (66 Nițu) – Niculae (87 Iova), Vlada.

Următorul meci amical al Academiei Rapid este programat poimâine, pe 11 februarie, în compania ucrainienilor de la Dnepr Dnepropetrovsk.