ACADEMIA RAPID, CAMPIONI LA U19

Academia Rapid a câștigat campionatul bucureștean de juniori, la grupa de vârstă 2001, învingând, cu 3-0, în penultima etapă, pe AFC Rapid.

În meciul disputat pe stadionul Coresi, băieții lui Mihai Iosif au deschis scorul în prima repriză, prin golul marcat de golgeterul Andrei Dumitrescu, din penalty, acesta stabilind și rezultatul la pauză.

În startul reprizei secunde, portarul Academiei, Alex Velica, a reușit să apere un penalty, acesta fiind eroul meciului, după o nouă paradă incredibilă.

Abia intrat de câteva secunde, Chiru a adus liniștea și a dezlănțuit bucuria în sânul Academiei Rapid, iar Jianu a închis tabela și a dat drumul la sărbătoarea băieților lui Mihai Iosif, chiar sub ochii lui Daniel Niculae și Daniel Pancu, cei doi urmărindu-i atent pe tinerii rapidiști.

La finalul partidei, băieții lui Miță Iosif i-au aplaudat pe adversarii de la AFC și au sărbătorit cu o bere sau cu suc, purtând cu mândrie tricourile cu “Campionii 2018”, făcute special pentru jucătorii Academiei Rapid.

În ultima etapă, Academia Rapid se va impune cu 3-0, la masa verde, deoarece ACS United Soccer s-a retras din campionat.